Konkurs już się zaczął. Czas powiedzieć czym właściwie jest LogTree. Najkrócej rzecz ujmując jest to program do pisania pamiętników. Jednak nie jest to zwykła aplikacja tego typu. Czym się wyróżnia?
Forget logging, start treeing!
Wszystkie blogi i programy do pisania wszelkiego rodzaju dzienników, pamiętników itp. działają na zasadzie linii (zgodnie z nazwą log – kłoda ;)) Za pomocą tagów można upozorować pisanie na zasadzie zbiorów. Jednak wszystko co dzieje się w rzeczywistości działa według ciągów przyczynowo-skutkowych, przy czym jedna przyczyna może mieć wiele skutków, z których każdy ma swoje nowe skutki. Wniosek jest prosty: do pisania pamiętników potrzebna jest struktura drzewa! To właśnie jest podstawowe założenie LogTree.
Nic na siłę
A co, jeżeli ktoś chce pisać pamiętnik w tradycyjny sposób? Nic nie stoi na przeszkodzie, by robić to za pomocą LogTree! Posty połączone w jedną linię, to też przecież drzewo. Elementy interfejsu pozwalające na tworzenie odgałęzień i uwzględnianie ich przy wyświetlaniu wpisów będzie można wyłączyć. Włączone też nie będą zbyt „nachalne” i nie powinny przeszkadzać zwolennikom tradycyjnego pisania. Nie zamierzam także porzucać idei tagów, lecz przystosować je do nowej struktury.
Schludne wpisy
Zamierzam sporo uwagi poświęcić formatowaniu wpisów. Qt daje ogromne pole do popisu w tej kwestii. Oprócz tradycyjnych narzędzi formatowania planują zaimplementować automatyczne dzielenie wyrazów, sprawdzanie i (być może) poprawianie pisowni. Oczywiście zgodnie z zasadą „nic na siłę” – wszystko będzie można dostosować do swoich upodobań w ustawieniach.
Dlaczego właśnie taki projekt?
Powody tworzenia takiego właśnie projektu są dwa. Pierwszym z nich jest możliwość nauczenia się niesamowitej ilości nowych rzeczy, od zaawansowanego tworzenia interfejsów w Qt, przez porządkowanie i przechowywanie dużej ilości informacji, aż do algorytmów szyfrowania. Drugi powód jest o wiele bardziej przyziemny: sam chciałbym używać takiego programu ;)
Zachęcam do śledzenia mojego projektu i zgłaszania wszelkich opinii. Proszę pamiętać, że przede wszystkim chcę się dzięki temu konkursowi nauczyć nowych rzeczy, stąd konstruktywna krytyka (nie tylko na temat funkcjonalności ale także samego programowania) jest mile widziana :)
Hej,
OdpowiedzUsuńGratuluję ciekawego projektu - podejścia do znanego tematu, w sposób nietypowy :) Od nie tak dawna jestem zafascynowany C++ i (trochę mniej) zainteresowany Qt, więc z chęcią zobaczę co z Twojego projektu wyjdzie i przy okazji mam nadzieję sporo się nauczyć :) Powodzenia i czekam na post opisujący toolchain, którego używasz, bo C++ nie ma oczywistych "liderów" w tej kwestii.
Pozdrawiam i zapraszam do śledzenia mojego projektu na http://lukaszsowa.pl/